State Championship Road Race
Canby, Oregon
June 14, 2004
Pro 1/2 Men |
---|
1 Paul Bourcier Hutch's Gold
2 Steve Holland Corben Huntair Silver
3 Bruce Connelly Logie Velo Bronze
4 Doug Ollerenshaw Jelly Belly
5 Chris Myers GS Camerati
6 Maurice Torano Hutch's
7 John Browning Half-Fast Velo
8 Steve Wright Bike Gallery
9 Billy Truelove Hutch's
10 Greg Canfield Hutch's
11 Carl Decker Broadmark
12 Mick Walsh 1st Rate Mortgage
13 Soloman Woras Rubicon
14 David Garcia GS Camerati
15 Dan Vrijmoet Hutch's
16 Carl Roberts Clif Bar
17 Mark King Lowes Properties
18 Zac Houghton Hayden/Frontier
19 Mathew Braun GS Camerati
20 Tim Coffey Lombardi
21 Russell Cree Broadmark
22 David Robinson Broadmark
23 Greg Tyler GS Camerati
24 Erik Long Hutch's Bend
25 David Oliphant Fred Meyer
99 miles
|
Category 3 Men |
---|
1 Reny Townsend Extra Brewing Gold
2 Nathan Hobson Half-Fast Velo Silver
3 Mark Steger Team O Bronze
4 Mitch Denham Fred Meyer
5 Cliff Thompson BBC
6 Jason Renken PSU
7 Chuck Shuster Disco Velo
8 Richard Hogan Cycle Analysis
9 Devlin Hudson Logie Velo
10 Lonny Knabe Team O
11 Aaron Coker Team O
12 Geoffrey Green Corben Huntair
13 Andrew Vaughn OSU
14 Orion Berryman Hayden/Frontier
15 Mark Price Corben Huntair
16 Michael Dunn Half-Fast Velo
17 David Hart North River Racing
18 Greg Doan Logie Velo
19 Alan Sherman Rose City
20 Steve Getsiv Bike and Hike
21 Robert Nobles GS Camerati
22 John Slawta Cycle Analysis
23 Galen Mitterman
24 Kevin Condron GS Camerati
25 Jonathan Long Fred Meyer
26 Aaron Leritz Team S&M
27 Ben West U of O/ Collins
28 Duncan Colier Team O
29 Steve Muschuk Team O
30 Aric Rist Half-Fast Velo
31 Stephen Maluk CycleSport
32 Jerome Dumertier BBC
33 Jason Thorpe U of O/ Collins
34 Yanni Papadopolous Valley Athletic Club
35 Thomas Woodcock Team O
36 Bike and Hike
37 Doug Shanks Half-Fast Velo
38 Nate Sweet EWEB
39 Scott Goldstein EWEB
40 Cameron Bittle EWEB
41 Richard Fox Cycle Analysis
42 Rob Dengel CycleSport
43 Ernie Conway Team O
66 miles
|
Masters Men 50-59 |
---|
1 David Zimbelman Excel Sports Gold
2 George Shreck Corben Huntair Silver
3 Jim Pennington Disco Velo Bronze
4 Doug Hewett Capitol Velo
5 Kirk Matteson Half-Fast Velo
6 Pat Sagers Hutch's
7 Jeff Buck Team Rose City
8 Jim Rantala Columbia River Velo
9 Steve Long North River Racing
10 Patrick Murphy
11 Mark Logan Hutch's
12 Leo Tsou Corben Huntair
13 Eric Christenson Team Rose City
14 Steve Truesdale Half-Fast Velo
15 Darell Provencher Team Rose City
16 Leslie Lunas Hutch's
17 Del Sharffenberg Corben Huntair
18 Al Depenbruck EWEB
19 Tom Field EWEB
20 Richard Marantz Corben Huntair
21 Mike Adams Corben Huntair
55 miles
|
Masters 60+ |
---|
1 Bill Norris
2 David Russell Team Rose City
3 David Coughlin
4 Clark Henry
55 miles
|
Women 1/2 |
---|
1 Julie Browning Sorella Forte Gold
2 Martha Walsh 1st Rate Mortgage (out of Stat
3 Shari White Columbia River Velo Silver
4 Laurel Gitlen Velo Shop Bronze
5 Becky Walter Sorella Forte
6 Martha Brown Columbia River Velo
7 Kim Lucas Clif Bar
55 miles
|
Category 4 Women |
---|
1 Stephanie Burns Columbia River Velo
2 Judith Kendrick Hutch's
44 miles
|
Women Masters 30-39 Championship |
---|
1 Maren Nelson EWEB
2 Meagan Bozeman Fred Meyer
3 Lisa Holmes
44 miles
|
Women Masters 40-49 Championship |
---|
1 Jenny Slawta Cycle Analysis
2 Nancy Hewitt Group Team Health
3 Renata Hahn Team Rose City
4 Lori Miller Fred Meyer
5 Mary Ross MAC
44 miles
|
Women Masters 50+ Championship |
---|
1 Jude Russell Team Rose City
2 Diane Bosman Hutch's
44 miles
|
Junior Men 16-18 |
---|
1 Terry Wedam Fred Meyer
2 Zac Frater Mt. View
3 Ian Megale BBC
4 Rick Bossen River City
5 Keith Beckman BBC
6 Dana Kelcher Mt. View
|
Junior Women 16-18 |
---|
1 Andrea Fink Rad Racing
2 Angel Cobb B.I.K.E.
|
Junior Men 13-15 |
---|
Results Under Protest- Pending Officials
1 Ian Boswell Hutch's Bend
2 Daniel Hopkins BBC
3 Richard Sudito BBC
4 Ken Bossen Team O
5 Jacob Chilenski Team O
6 Justin Moore B.I.K.E.
7 Ricky Schimmel Team O
|
Junior Women 13-15 |
---|
1 Rachelle Hobson Rubicon
2 Kayla Woolcock Team O
3 Krystle Kendrick EVC
|
Juniors 10-12 Championship |
---|
1 Taylor Dunn Half-Fast Velo
2 Stephen Gann Cycle Anaysis
|