HOME FORMS LINKS RESULTS SCHEDULE | |||||||||||||||
Results: 2007: OBRA Track Championships | |||||||||||||||
Senior Women | Cat 4 Women |
Senior Men | Cat 4 | |
Cat 3 | Cat 5 |
Senior Men | Senior Women | |
Cat 3 | Cat 4 Women | |
Cat 4/5 Men |
Senior Women |
---|
Pl First Name Last Name Team Time 1 Jennifer Wangerin Beaverton Bicycle Club 04:22.93 2 Emily Charbonneau 04:53.00 3 Lynn Hughes-Godfrey Bike Central 04:54.09 4 Meg Mautner NoMad Sports Club 05:09.42 |
Cat 4 Women |
---|
Pl First Name Last Name Team Time 1 Anita Dilles 04:36.95 2 Heather Johnson Beaverton Bicycle Club 04:40.04 3 Camilla Hook Bike Central 04:41.77 4 Kallen Dewey Beaverton Bicycle Club 04:44.83 5 Barbara Thiele Team Rose City 05:00.62 6 Lisa Karen Donnelly Beaverton Bicycle Club 05:21.82 |
Senior Men |
---|
Pl First Name Last Name Team Time 1 Seth Hosmer CMG Racing/Alpine Mortgage 05:06.41 2 Per Bjesse Bike Central 05:06.76 3 Steven Beardsley CMG Racing/Alpine Mortgage 05:18.76 4 Peter Drake Fred Meyer/Lakeside Cycling Team 05:20.65 5 Chad Hartley BMC 05:24.70 6 Jimmy Lingwood Recycled Cycled 05:27.62 7 Craig Sinanian Bike Central 05:49.47 |
Cat 3 |
---|
Pl First Name Last Name Team Time 1 Chris Alling Fred Meyer/Lakeside Cycling Team 05:54.06 2 Paul Mautner Team Rose City 05:57.38 |
Cat 4 |
---|
Pl First Name Last Name Team Time 1 David Cowperthwaite Team Oregon/River City Bicycles 05:40.06 2 Robert Huff Half Fast Velo 05:44.92 3 Michael Risner b.i.k.e./Cyclisme 05:47.74 4 Jeremy Moore 05:48.24 5 James Thiele Team Rose City 06:10.73 6 Paul Kanz Finnegans Toys/Discover Chiropractic 06:13.97 7 Matthew Stein Team Oregon/River City Bicycles 06:16.83 8 Brian List EWEB Windpower 06:28.01 |
Cat 5 |
---|
Pl First Name Last Name Team Time 1 Gary Meinhardt Bike Central 05:59.94 2 Chris Miller 06:07.80 3 Bryan Curry Fred Meyer/Lakeside Cycling Team 06:10.98 4 Roger Lloyd Finnegans Toys/Discover Chiropractic 06:22.96 5 Ian Hendry Veloshop 06:31.06 |
Senior Men |
---|
Pl First Name Last Name Team Points 1 Chad Hartley BMC 132.0 2 Jimmy Lingwood recycled cycles 84.0 3 Mark Blackwelder Gentle Lovers 81.0 4 Dan Doornbos 59.0 5 Jerome Dumortier Beaverton Bicycle Club 49.0 6 Steven Beardsley CMG Racing/Alpine Mortgage 43.0 7 Steven R Holland Finnegans Toys/Discover Chiropractic 9.0 8 Carl Hoefer Therapeutic Assocates -97.0 9 Scott Harman Fred Meyer/Lakeside Cycling Team -120.0 10 David Oliphant Therapeutic Assocates -200.0 DNF David Klipper Guinness Cycling Team DNF Craig Sinanian Bike Central DNF Brad Gebhard Bike Gallery DNF Ian Megale Fred Meyer/Lakeside Cycling Team |
Cat 3 |
---|
Pl First Name Last Name Team Points 1 Charles Warner Veloce/Felt 50.0 2 Matthew Wolpert 34.0 3 Ted Forgeron Team Rose City 33.0 4 Mike Murray Team Oregon/River City Bicycles 8.0 5 Brian Leber -2.0 6 John Schmidt Sunset Cycles -12.0 7 Paul Mautner Team Rose City -20.0 DNF James Bender Beaverton Bicycle Club |
Cat 4/5 Men |
---|
Pl First Name Last Name Team Points 1 David Cowperthwaite Team Oregon/River City Bicycles 34.0 2 Jon Pearson Therapeutic Associates Inc. Cycling 29.0 3 Michael Risner b.i.k.e./Cyclisme 23.0 4 Sacha Lacey Veloshop 20.0 5 Chris Miller 15.0 6 Paul Kanz Finnegans Toys/Discover Chiropractic 7 Bryan Curry Fred Meyer/Lakeside Cycling Team 8 Matthew Stein Team Oregon/River City Bicycles -11.0 9 Ian Alevy Forza Jet Velo -20.0 |
Senior Women |
---|
Pl First Name Last Name Team Points 1 Jennifer Wangerin Beaverton Bicycle Club 58.0 2 Jen Featheringill Bike Central 22.0 3 Norreen Godfrey Team Rubicon 9.0 4 Meg Mautner NoMad Sports Club -80.0 5 Donna Smith Bike Central -80.0 DNF Heather VanValkenburg DNF Emily Charbonneau |
Cat 4 Women |
---|
Pl First Name Last Name Team Points 1 Anita Dilles 14.0 2 Heather Johnson Beaverton Bicycle Club 7.0 3 Kallen Dewey Beaverton Bicycle Club 5.0 4 Camille Hook -57.0 |