Peoria, OR
August 8, 2004
RESULTS: BY CATEGORY | COMBINED
BY CATEGORY
PLACE RIDER # NAME DIVISION TEAM TIME 1 99 Allison Mikkelborg Jr Women 10-12 0:21:20 2 673 Ali Austin Jr Women 10-12 Half Fast Velo 0:22:25 |
1 29 Eamon Ford Jr Men 10-12 0:18:58 2 Z38 Tygh McGilvrey Jr Men 10-12 0:19:23 3 408 Taylor Dunn Jr Men 10-12 Half Fast Velo 0:19:26 4 45 Lito Nicolai Jr Men 10-12 0:20:34 5 416 Erik Jorgensen Jr Men 10-12 0:20:51 6 649 Conrad McGarry Jr Men 10-12 0:21:14 7 454 Stephen Gann Jr Men 10-12 0:21:51 8 H60 Trevor Schauer Jr Men 10-12 Columbia River Velo 0:24:02 |
1 965 Kayla Woolcock Jr Women 13-14 Team Oregon 0:19:41 2 928 Ellie Bossen Jr Women 13-14 Team Oregon 0:21:00 |
1 C03 Richard Suditu Jr Men 13-14 BBC 0:16:01 2 425 Ben Beaston Jr Men 13-14 Team Oregon 0:16:21 3 476 Chris Woods Jr Men 13-14 BBC 0:16:44 4 629 Rick Schimmel Jr Men 13-14 Team Oregon 0:18:17 5 985 Madison Chilenski Jr Men 13-14 Team Oregon 0:18:34 6 414 Brian Jorgensen Jr Men 13-14 0:18:48 7 935 Jacob Chilenski Jr Men 13-14 Team Oregon 0:19:00 |
20 Kilometer
PLACE RIDER # NAME DIVISION TEAM TIME 1 236 Rachelle Hobson Jr Women 15-16 Team Rubicon 0:37:10 2 78 Angel Cobb Jr Women 15-16 b.i.k.e./Hincapie 0:44:05 |
1 A21 Andrea Fisk Jr Women 17-18 RAD Racing 0:31:52 |
1 479 Zac Frater Jr Men 15-16 Mtn View 0:30:42 2 667 Ian Megale Jr Men 15-16 BBC 0:31:06 3 916 Daniel Hopkins Jr Men 15-16 BBC 0:33:07 4 Z93 Dana Keleher Jr Men 15-16 Mtn View 0:33:59 5 440 Keith Beckman Jr Men 15-16 BBC 0:34:04 6 C47 Cameron Sparr Jr Men 15-16 0:34:34 7 473 Ken Bossen Jr Men 15-16 Team Oregon 0:36:02 8 K54 Joel Mora Jr Men 15-16 Mtn View 0:40:20 |
1 494 Rick Bossen Jr Men 17-18 Team Oregon 00:32:46.0 2 31 Nicholas Sparr Jr Men 17-18 00:33:55.0 3 625 Ken Ethridge Jr Men 17-18 North River Racing 00:34:16.0 4 Z88 Rob McGuire-Dale Jr Men 17-18 Columbia River Velo 00:39:09.0 5 J84 Matthew Young Jr Men 17-18 DNS 6 Y27 Alex Zeisberg Jr Men 17-18 BBC DNS |
1 232 Siggi Gierga Mas Women 65+ Portland Running Company 0:36:56 |
1 80 Mack Temple Mas Men 65+ Eastern Oregon Cycling 0:31:18 2 751 Dean Parsley Mas Men 65+ Team Rose City 0:31:41 3 727 Joe Gierga Mas Men 65+ Portland Running Company 0:32:09 4 420 Jean Wendling Mas Men 65+ 0:37:45 5 761 Alan Jensen Mas Men 65+ Multnomah Athletic Club DNS |
40 Kilometer
1 E54 John Williams Recumbent 00:46:10.0 |
1 127 Carl Roberts/Kim Lucas Tandem Mixed Team Clif Bar 00:55:31.0 2 516 Gary Cornilles/Lori Miller Tandem Mixed Fred Meyer Racing 00:59:03.0 3 774 Mark Wilson/Elisabeth Kierkegaarde Tandem Mixed 01:00:06.0 4 549 Mark and Shelley Lynn Godfrey Tandem Mixed BBC 01:02:20.0 5 561 Paul and Meg Mautner Tandem Mixed Nomad/Fred Meyer 01:03:07.0 |
1 735 Dave Palmer/Donald Reeb Tandem Men Capitol Velo 00:55:23.0 2 754 Kent Peterson/Norman Babcock Tandem Men EWEB Windpower 00:55:34.0 3 124 Michael Hoyt/Glenn Gann Tandem Men Cycle Analysis 00:56:21.0 |
1 223 Jude Russell Mas Women 60-64 Team Rose City DNF |
1 226 Elex Tenney Mas Women 55-59 01:18:24.0 |
2 278 Barbara Thiele Mas Women 50-54 Team Rose City 01:14:49.0 |
1 279 Mary Ross Mas Women 45-49 Multnomah Athletic Club 01:05:49.0 2 E56 Laura Jackson Mas Women 45-49 01:08:44.0 |
1 248 Nancy Hewett Mas Women 40-44 Team Group Health 01:06:36.0 2 204 Mechele Knable Mas Women 40-44 Sorella Forte 01:06:56.0 3 290 Janet Howard Mas Women 40-44 Performance Multisport 01:09:12.0 4 260 Renata Hahn Mas Women 40-44 Team Rose City 01:12:08.0 5 247 Connie Vine Mas Women 40-44 Nomads 01:12:20.0 |
1 A22 Angela Thatcher Mas Women 35-39 Half Fast Velo 01:10:49.0 2 262 Susan Otcenas Mas Women 35-39 01:18:40.0 |
1 235 Sarah Havlik Mas Women 30-34 Team Oregon 01:07:13.0 2 N24 Nancy Zink Mas Women 30-34 Eugene Triathalon 01:13:35.0 |
1 259 Georgann Shinn Sr Women 4 North River Racing 01:10:11.0 2 Z24 Tessa Sugahara Sr Women 4 Group Health 01:10:31.0 3 J49 Allison Schaub Sr Women 4 01:12:03.0 4 E50 Melissa Kent Sr Women 4 01:13:02.0 5 A43 Erin Koenig Sr Women 4 01:14:53.0 6 H72 Brenna Knowles Sr Women 4 01:15:18.0 7 221 Lisa Winchester Sr Women 4 01:18:31.0 8 297 Ashley Thrower Sr Women 4 01:19:41.0 |
1 231 Jeane Bihlmaier Sr Women 3 01:03:05.0 2 227 Martha Walsh Sr Women 3 01:04:19.0 3 E07 Veronica Valda Sr Women 3 Half Fast Velo 01:06:56.0 4 261 Shari White Sr Women 3 DNF |
1 200 Lisa Magness Sr Women 00:58:34.0 2 206 Miranda Moon Sr Women 01:02:59.0 3 271 Gwen Turos Sr Women 01:14:47.0 |
1 757 David Russell Mas Men 60-64 Team Rose City 01:01:12.0 2 721 Roger Johnson Mas Men 60-64 Team Rose City 01:02:07.0 3 75 David Coughlin Mas Men 60-64 unattached 01:05:16.0 4 88 Doug Galloway Mas Men 60-64 Multnomah Athletic Club 01:09:46.0 5 886 Steven Ostrofsky Mas Men 60-64 NoMad Race Team 01:10:14.0 6 C62 Bill Norris Mas Men 60-64 DNS |
1 133 Ron Magnus Mas Men 55-59 Fred Meyer Racing 01:01:40.0 2 488 Larry Zagata Mas Men 55-59 01:03:49.0 3 380 John Forbes Mas Men 55-59 01:05:00.0 4 787 Doug Hewett Mas Men 55-59 Capitol Velo 01:05:56.0 5 C31 Michael Resnick Mas Men 55-59 Multnomah Athletic Club 01:07:31.0 6 Z82 Steve Vander Waal Mas Men 55-59 01:07:54.0 7 46 Bill Nicolai Mas Men 55-59 01:09:04.0 8 480 Bruce Burke Mas Men 55-59 unattached 01:10:33.0 9 82 Peter Russell Mas Men 55-59 Reed College Cycling 01:11:31.0 1 313 John Wiest, Jr. Mas Men 55-59 Nomad/Enselle 01:11:58.0 11 719 Bruce Harmon Mas Men 55-59 Team Rose City DNF 12 664 Michael Lusby Mas Men 55-59 North River Racing DNS 13 0 Martin Treece Mas Men 55-59 |
1 303 Ted Forgeron Mas Men 50-54 Team Rose City 00:58:29.0 2 765 George Schreck Mas Men 50-54 Corben/Huntair 00:59:25.0 3 358 Jeff Buck Mas Men 50-54 Team Rose City 00:59:32.0 4 532 Steve Truesdale Mas Men 50-54 Half Fast Velo 01:00:55.0 5 581 Jim Rantala Mas Men 50-54 North River Racing 01:04:12.0 6 785 Tom Field Mas Men 50-54 EWEB Windpower 01:04:17.0 7 736 Alan McGuire-Dale Mas Men 50-54 Columbia River Velo 01:07:15.0 8 J57 Gary Medley Mas Men 50-54 01:07:30.0 9 405 Billy Ramsey Mas Men 50-54 01:11:16.0 1 981 Ike Kendrick Mas Men 50-54 01:14:36.0 11 32 David Legg Mas Men 50-54 01:20:23.0 12 779 Edward Lanton Mas Men 50-54 DNS 13 333 Kirk Matteson Mas Men 50-54 Half Fast Velo DNS |
1 178 Dan Vrijmoet Mas Men 45-49 Hutch's 00:55:53.0 2 826 John McGarry Mas Men 45-49 Team Oregon 00:58:33.0 3 H15 Ed Condit Mas Men 45-49 Redding Velo 00:58:48.0 4 567 Bruce Werner Mas Men 45-49 unattached 00:59:41.0 5 744 Tim Ellerbruch Mas Men 45-49 Corben/Huntair 01:01:10.0 6 187 James Wellington Mas Men 45-49 Hutch's 01:01:17.0 7 79 Peter Lowes Mas Men 45-49 01:01:24.0 8 Z94 Christopher Hogan Mas Men 45-49 01:03:33.0 9 H90 Rick Kercheski Mas Men 45-49 Capitol Velo 01:05:28.0 1 630 James Thiele Mas Men 45-49 Team Rose City 01:09:42.0 11 776 Michael Beckman Mas Men 45-49 BBC 01:14:33.0 |
1 145 Scott Springer Mas Men 40-44 Fred Meyer Racing 00:56:11.0 2 335 Nathan Hobson Mas Men 40-44 Half Fast Velo 00:56:38.0 3 168 Chris Ailing Mas Men 40-44 Columbia River Velo 00:57:21.0 4 833 John Jackson Mas Men 40-44 Huntair 00:58:02.0 5 592 Shawn McCloud Mas Men 40-44 Half Fast Velo 00:58:26.0 6 523 Robert Huff Mas Men 40-44 Half Fast Velo 00:59:01.0 7 323 Michael Dunn Mas Men 40-44 Half Fast Velo 01:00:14.0 8 J66 Gregg Strome Mas Men 40-44 01:00:45.0 9 562 Michael Nyberg Mas Men 40-44 Lowes Commercial Properties 01:01:54.0 1 H81 Mark Newsome Mas Men 40-44 Capitol Velo 01:05:07.0 11 Y87 Craig Massie Mas Men 40-44 Capitol Velo 01:05:27.0 12 30 Tom Cordier Mas Men 40-44 01:05:57.0 13 747 Eric Szczukowski Mas Men 40-44 01:07:50.0 14 Z22 Daniel Waltz Mas Men 40-44 01:08:51.0 15 74 Scott Kruis Mas Men 40-44 01:09:13.0 16 0 Dave Saager Mas Men 40-44 DNS 17 412 Jens Heycke Mas Men 40-44 DNS 18 302 Leo Porreco Mas Men 40-44 Half Fast Velo DNS |
1 316 Todd Rosier Mas Men 35-39 Huntair 00:57:52.0 2 199 Rick Hammel Mas Men 35-39 EWEB Windpower 00:58:20.0 3 Z87 Chris Morscheck Mas Men 35-39 Santiam Bicycle 00:59:49.0 4 379 Richard Hogan Mas Men 35-39 01:00:37.0 5 321 David Hart Mas Men 35-39 North River Racing 01:03:05.0 6 375 Thomas Morgan Mas Men 35-39 Columbia River Velo 01:03:26.0 7 940 Joseph Kline Mas Men 35-39 North River Racing 01:04:29.0 8 C04 Dan Larson Mas Men 35-39 Half Fast Velo 01:04:32.0 9 582 Tim Schauer Mas Men 35-39 Columbia River Velo 01:17:53.0 |
1 845 Jerome Dumortier Mas Men 30-34 BBC 00:58:51.0 2 399 Carl Anton Mas Men 30-34 North River Racing 01:01:47.0 3 N73 Nathan Spear Mas Men 30-34 Fred Meyer Racing 01:02:37.0 4 339 Clark Ritchie Mas Men 30-34 Half Fast Velo 01:03:43.0 5 87 Davis Morse Mas Men 30-34 01:09:16.0 6 229 Tim Ackley Mas Men 30-34 01:14:42.0 |
1 691 Joel Wilson Sr Men 4/5 Paul's Bicycle Way of Life 01:00:07.0 2 C27 Thomas Sugahara Sr Men 4/5 Team Oregon 01:00:55.0 3 E57 Patrick Layton Sr Men 4/5 BBC 01:02:17.0 4 453 Jon Frommelt Sr Men 4/5 Team Oregon 01:04:49.0 5 N94 Brad Kent Sr Men 4/5 Team Oregon 01:04:57.0 6 620 Eric Ahlvin Sr Men 4/5 EWEB Windpower 01:05:05.0 7 656 Craig Austin Sr Men 4/5 Half Fast Velo 01:06:17.0 8 963 Josh Bjornstad Sr Men 4/5 01:06:30.0 9 431 Jason Gouger Sr Men 4/5 Team Oregon 01:06:56.0 1 921 Ward Knable Sr Men 4/5 BBC 01:07:44.0 11 677 Bryant Howard Sr Men 4/5 Team Oregon 01:08:06.0 12 Y59 Dennis Feeney Sr Men 4/5 TEAM 01:09:57.0 13 83 Christopher Young Sr Men 4/5 01:10:12.0 14 100 Paul Iancu Sr Men 4/5 01:12:50.0 15 C44 Daniel Ashcom Sr Men 4/5 01:13:40.0 16 Y23 Willam Stewart Sr Men 4/5 01:17:04.0 17 492 Vic Steuber Sr Men 4/5 DNF |
1 546 Douglas Shanks Sr Men 3 Half Fast Velo 00:55:49.0 2 359 Doug Palmer Sr Men 3 Half Fast Velo 00:56:50.0 3 N03 Jim Teague Sr Men 3 Seattle Super Squadra 00:56:55.0 4 895 Lawrence McClung Sr Men 3 Mtn View 00:58:27.0 5 K12 Jason Atkinson Sr Men 3 Cycle Sport 00:58:39.0 6 354 Richard Anderson Sr Men 3 Team Oregon 00:59:13.0 7 510 Ian Penner Sr Men 3 Half Fast Velo 00:59:50.0 8 950 Martin Holland-Bak Sr Men 3 Team Oregon 01:00:17.0 9 486 Galen Mittermann Sr Men 3 01:00:34.0 1 X58 Orion Berryman Sr Men 3 01:00:36.0 11 575 William Warburton Sr Men 3 01:00:38.0 12 392 Ernie Conway Sr Men 3 Team Oregon 01:01:13.0 13 565 Brian Marcroft Sr Men 3 Guiness Cycling 01:01:23.0 14 X76 Matt Jordan Sr Men 3 01:01:43.0 15 601 Matthew Wolpert Sr Men 3 Team Oregon 01:02:04.0 16 366 Brian Austin Sr Men 3 Bike N Hike/Giant 01:02:52.0 17 522 Eric Kytola Sr Men 3 Hutch's 01:04:09.0 18 369 Jeff Lorenzen Sr Men 3 Disco Velo 01:04:11.0 19 557 Ryan Thomson Sr Men 3 Team Oregon 01:04:15.0 2 344 Lief Hochendoner Sr Men 3 Hutch's 01:04:38.0 21 81 Glenn Fullilove Sr Men 3 01:11:37.0 |
1 N70 Steve Larsen Sr Men Lowes Commercial Properties 00:52:36.0 2 165 Maurice Torano Sr Men 00:54:58.0 3 103 Doug Ollerenshaw Sr Men Jelly Belly/Aramark 00:55:09.0 4 119 Mick Walsh Sr Men First Rate Mortgage 00:55:39.0 5 310 Brant Buchholz Sr Men Bike N Hike/Giant 00:56:32.0 6 175 Craig Wilcox Sr Men Team Rubicon 00:56:36.0 7 109 Solomon Woras Sr Men Team Rubicon 00:56:47.0 8 160 Eric Huston Sr Men Hutch's 00:57:37.0 9 140 Nick Skenzick Sr Men Hutch's 00:57:55.0 1 538 Jesse Sampson Sr Men Felt/Veloce Racing 00:58:20.0 11 319 Mark Steger Sr Men Team Oregon 01:01:40.0 |
10 Kilomter PLACE RIDER # NAME DIVISION TEAM TIME 1 C03 Richard Suditu Jr Men 13-14 BBC 0:16:01 2 425 Ben Beaston Jr Men 13-14 Team Oregon 0:16:21 3 476 Chris Woods Jr Men 13-14 BBC 0:16:44 4 629 Rick Schimmel Jr Men 13-14 Team Oregon 0:18:17 5 985 Madison Chilenski Jr Men 13-14 Team Oregon 0:18:34 6 414 Brian Jorgensen Jr Men 13-14 0:18:48 7 29 Eamon Ford Jr Men 10-12 0:18:58 8 935 Jacob Chilenski Jr Men 13-14 Team Oregon 0:19:00 9 Z38 Tygh McGilvrey Jr Men 10-12 0:19:23 10 408 Taylor Dunn Jr Men 10-12 Half Fast Velo 0:19:26 11 965 Kayla Woolcock Jr Women 13-14 Team Oregon 0:19:41 12 45 Lito Nicolai Jr Men 10-12 0:20:34 13 416 Erik Jorgensen Jr Men 10-12 0:20:51 14 928 Ellie Bossen Jr Women 13-14 Team Oregon 0:21:00 15 649 Conrad McGarry Jr Men 10-12 0:21:14 16 99 Allison Mikkelborg Jr Women 10-12 0:21:20 17 454 Stephen Gann Jr Men 10-12 0:21:51 18 673 Ali Austin Jr Women 10-12 Half Fast Velo 0:22:25 19 H60 Trevor Schauer Jr Men 10-12 Columbia River Velo 0:24:02 20 Kilomter PLACE RIDER # NAME DIVISION TEAM TIME 1 479 Zac Frater Jr Men 15-16 Mtn View 0:30:42 2 667 Ian Megale Jr Men 15-16 BBC 0:31:06 3 80 Mack Temple Mas Men 65+ Eastern Oregon Cycling 0:31:18 4 751 Dean Parsley Mas Men 65+ Team Rose City 0:31:41 5 A21 Andrea Fisk Jr Women 17-18 RAD Racing 0:31:52 6 727 Joe Gierga Mas Men 65+ Portland Running Company 0:32:09 7 494 Rick Bossen Jr Men 17-18 Team Oregon 0:32:46 8 916 Daniel Hopkins Jr Men 15-16 BBC 0:33:07 9 31 Nicholas Sparr Jr Men 17-18 0:33:55 10 Z93 Dana Keleher Jr Men 15-16 Mtn View 0:33:59 11 440 Keith Beckman Jr Men 15-16 BBC 0:34:04 12 625 Ken Ethridge Jr Men 17-18 North River Racing 0:34:16 13 C47 Cameron Sparr Jr Men 15-16 0:34:34 14 473 Ken Bossen Jr Men 15-16 Team Oregon 0:36:02 15 232 Siggi Gierga Mas Women 65+ Portland Running Company 0:36:56 16 236 Rachelle Hobson Jr Women 15-16 Team Rubicon 0:37:10 17 420 Jean Wendling Mas Men 65+ 0:37:45 18 Z88 Rob McGuire-Dale Jr Men 17-18 Columbia River Velo 0:39:09 19 K54 Joel Mora Jr Men 15-16 Mtn View 0:40:20 20 78 Angel Cobb Jr Women 15-16 b.i.k.e./Hincapie 0:44:05 21 Y27 Alex Zeisberg Jr Men 17-18 BBC DNS 22 761 Alan Jensen Mas Men 65+ Multnomah Athletic Club DNS 23 J84 Matthew Young Jr Men 17-18 DNS 40 Kilometer PLACE RIDER # NAME DIVISION TEAM TIME 1 E54 John Williams Recumbent 0:46:10 2 N70 Steve Larsen Sr Men Lowes Commercial Properties 0:52:36 3 165 Maurice Torano Sr Men Hutch's 0:54:58 4 103 Doug Ollerenshaw Sr Men Jelly Belly/Aramark 0:55:09 5 735 Dave Palmer/Donald Reeb Tandem Men Capitol Velo 0:55:23 6 127 Carl Roberts/Kim Lucas Tandem Mixed Team Clif Bar 0:55:31 7 754 Kent Peterson/Norman Babcock Tandem Men EWEB Windpower 0:55:34 8 119 Mick Walsh Sr Men First Rate Mortgage 0:55:39 9 546 Douglas Shanks Sr Men 3 Half Fast Velo 0:55:49 1 178 Dan Vrijmoet Mas Men 45-49 Hutch's 0:55:53 11 145 Scott Springer Mas Men 40-44 Fred Meyer Racing 0:56:11 12 124 Michael Hoyt/Glenn Gann Tandem Men Cycle Analysis 0:56:21 13 310 Brant Buchholz Sr Men Bike N Hike/Giant 0:56:32 14 175 Craig Wilcox Sr Men Team Rubicon 0:56:36 15 335 Nathan Hobson Mas Men 40-44 Half Fast Velo 0:56:38 16 109 Solomon Woras Sr Men Team Rubicon 0:56:47 17 359 Doug Palmer Sr Men 3 Half Fast Velo 0:56:50 18 N03 Jim Teague Sr Men 3 Seattle Super Squadra 0:56:55 19 168 Chris Ailing Mas Men 40-44 Columbia River Velo 0:57:21 2 160 Eric Huston Sr Men Hutch's 0:57:37 21 316 Todd Rosier Mas Men 35-39 Huntair 0:57:52 22 140 Nick Skenzick Sr Men Hutch's 0:57:55 23 833 John Jackson Mas Men 40-44 Huntair 0:58:02 24 199 Rick Hammel Mas Men 35-39 EWEB Windpower 0:58:20 25 538 Jesse Sampson Sr Men Felt/Veloce Racing 0:58:20 26 592 Shawn McCloud Mas Men 40-44 Half Fast Velo 0:58:26 27 895 Lawrence McClung Sr Men 3 Mtn View 0:58:27 28 303 Ted Forgeron Mas Men 50-54 Team Rose City 0:58:29 29 826 John McGarry Mas Men 45-49 Team Oregon 0:58:33 3 200 Lisa Magness Sr Women Wells Fargo 0:58:34 31 K12 Jason Atkinson Sr Men 3 Cycle Sport 0:58:39 32 H15 Ed Condit Mas Men 45-49 Redding Velo 0:58:48 33 845 Jerome Dumortier Mas Men 30-34 BBC 0:58:51 34 523 Robert Huff Mas Men 40-44 Half Fast Velo 0:59:01 35 516 Gary Cornilles/Lori Miller Tandem Mixed Fred Meyer Racing 0:59:03 36 354 Richard Anderson Sr Men 3 Team Oregon 0:59:13 37 765 George Schreck Mas Men 50-54 Corben/Huntair 0:59:25 38 358 Jeff Buck Mas Men 50-54 Team Rose City 0:59:32 39 567 Bruce Werner Mas Men 45-49 unattached 0:59:41 4 Z87 Chris Morscheck Mas Men 35-39 Santiam Bicycle 0:59:49 41 510 Ian Penner Sr Men 3 Half Fast Velo 0:59:50 42 774 Mark Wilson/Elisabeth Kierkegaarde Tandem Mixed Huntair/Sorella Forte 1:00:06 43 691 Joel Wilson Sr Men 4/5 Paul's Bicycle Way of Life 1:00:07 44 323 Michael Dunn Mas Men 40-44 Half Fast Velo 1:00:14 45 950 Martin Holland-Bak Sr Men 3 Hutch's 1:00:17 46 486 Galen Mittermann Sr Men 3 1:00:34 47 X58 Orion Berryman Sr Men 3 1:00:36 48 379 Richard Hogan Mas Men 35-39 1:00:37 49 575 William Warburton Sr Men 3 1:00:38 5 J66 Gregg Strome Mas Men 40-44 1:00:45 51 532 Steve Truesdale Mas Men 50-54 Half Fast Velo 1:00:55 52 C27 Thomas Sugahara Sr Men 4/5 1:00:55 53 744 Tim Ellerbruch Mas Men 45-49 Corben/Huntair 1:01:10 54 757 David Russell Mas Men 60-64 Team Rose City 1:01:12 55 392 Ernie Conway Sr Men 3 Team Oregon 1:01:13 56 187 James Wellington Mas Men 45-49 Hutch's 1:01:17 57 565 Brian Marcroft Sr Men 3 Guiness Cycling 1:01:23 58 79 Peter Lowes Mas Men 45-49 Lowes Commercial Properties 1:01:24 59 133 Ron Magnus Mas Men 55-59 Fred Meyer Racing 1:01:40 6 319 Mark Steger Sr Men Team Oregon 1:01:40 61 X76 Matt Jordan Sr Men 3 1:01:43 62 399 Carl Anton Mas Men 30-34 North River Racing 1:01:47 63 562 Michael Nyberg Mas Men 40-44 Lowes Commercial Properties 1:01:54 64 601 Matthew Wolpert Sr Men 3 Team Oregon 1:02:04 65 721 Roger Johnson Mas Men 60-64 Team Rose City 1:02:07 66 E57 Patrick Layton Sr Men 4/5 unattached 1:02:17 67 549 Mark and Shelley Lynn Godfrey Tandem Mixed BBC 1:02:20 68 N73 Nathan Spear Mas Men 30-34 Fred Meyer Racing 1:02:37 69 366 Brian Austin Sr Men 3 Bike N Hike/Giant 1:02:52 7 206 Miranda Moon Sr Women Team Rubicon 1:02:59 71 231 Jeane Bihlmaier Sr Women 3 1:03:05 72 321 David Hart Mas Men 35-39 North River Racing 1:03:05 73 561 Paul and Meg Mautner Tandem Mixed Nomad/Fred Meyer 1:03:07 74 375 Thomas Morgan Mas Men 35-39 Bike N Hike/Giant 1:03:26 75 Z94 Christopher Hogan Mas Men 45-49 1:03:33 76 339 Clark Ritchie Mas Men 30-34 Half Fast Velo 1:03:43 77 488 Larry Zagata Mas Men 55-59 1:03:49 78 522 Eric Kytola Sr Men 3 Hutch's 1:04:09 79 369 Jeff Lorenzen Sr Men 3 Disco Velo 1:04:11 8 581 Jim Rantala Mas Men 50-54 North River Racing 1:04:12 81 557 Ryan Thomson Sr Men 3 Huntair 1:04:15 82 785 Tom Field Mas Men 50-54 EWEB Windpower 1:04:17 83 227 Martha Walsh Sr Women 3 First Rate Mortgage 1:04:19 84 940 Joseph Kline Mas Men 35-39 North River Racing 1:04:29 85 C04 Dan Larson Mas Men 35-39 Half Fast Velo 1:04:32 86 344 Lief Hochendoner Sr Men 3 Hutch's 1:04:38 87 453 Jon Frommelt Sr Men 4/5 1:04:49 88 N94 Brad Kent Sr Men 4/5 1:04:57 89 380 John Forbes Mas Men 55-59 Fred Meyer Racing 1:05:00 9 620 Eric Ahlvin Sr Men 4/5 EWEB Windpower 1:05:05 91 H81 Mark Newsome Mas Men 40-44 Capitol Velo 1:05:07 92 75 David Coughlin Mas Men 60-64 unattached 1:05:16 93 Y87 Craig Massie Mas Men 40-44 Capitol Velo 1:05:27 94 H90 Rick Kercheski Mas Men 45-49 Capitol Velo 1:05:28 95 279 Mary Ross Mas Women 45-49 Multnomah Athletic Club 1:05:49 96 787 Doug Hewett Mas Men 55-59 Capitol Velo 1:05:56 97 30 Tom Cordier Mas Men 40-44 1:05:57 98 656 Craig Austin Sr Men 4/5 Half Fast Velo 1:06:17 99 963 Josh Bjornstad Sr Men 4/5 1:06:30 1 248 Nancy Hewett Mas Women 40-44 Team Group Health 1:06:36 11 204 Mechele Knable Mas Women 40-44 Sorella Forte 1:06:56 12 E07 Veronica Valda Sr Women 3 Hutch's 1:06:56 13 431 Jason Gouger Sr Men 4/5 1:06:56 14 235 Sarah Havlik Mas Women 30-34 Team Oregon 1:07:13 15 736 Alan McGuire-Dale Mas Men 50-54 Columbia River Velo 1:07:15 16 J57 Gary Medley Mas Men 50-54 1:07:30 17 C31 Michael Resnick Mas Men 55-59 Multnomah Athletic Club 1:07:31 18 921 Ward Knable Sr Men 4/5 343 Racing 1:07:44 19 747 Eric Szczukowski Mas Men 40-44 1:07:50 11 Z82 Steve Vander Waal Mas Men 55-59 1:07:54 111 677 Bryant Howard Sr Men 4/5 Performance Multisport 1:08:06 112 E56 Laura Jackson Mas Women 45-49 1:08:44 113 Z22 Daniel Waltz Mas Men 40-44 1:08:51 114 46 Bill Nicolai Mas Men 55-59 1:09:04 115 290 Janet Howard Mas Women 40-44 Performance Multisport 1:09:12 116 74 Scott Kruis Mas Men 40-44 1:09:13 117 87 Davis Morse Mas Men 30-34 1:09:16 118 630 James Thiele Mas Men 45-49 Team Rose City 1:09:42 119 88 Doug Galloway Mas Men 60-64 Multnomah Athletic Club 1:09:46 12 Y59 Dennis Feeney Sr Men 4/5 1:09:57 121 259 Georgann Shinn Sr Women 4/5 North River Racing 1:10:11 122 886 Steven Ostrofsky Mas Men 60-64 NoMad Race Team 1:10:14 123 Z24 Tessa Sugahara Sr Women 4/5 Group Health 1:10:31 124 480 Bruce Burke Mas Men 55-59 unattached 1:10:33 125 A22 Angela Thatcher Mas Women 35-39 Huntair 1:10:49 126 405 Billy Ramsey Mas Men 50-54 1:11:16 127 82 Peter Russell Mas Men 55-59 Reed College Cycling 1:11:31 128 81 Glenn Fullilove Sr Men 3 1:11:37 129 313 John Wiest, Jr. Mas Men 55-59 Nomad/Enselle 1:11:58 13 J49 Allison Schaub Sr Women 4/5 1:12:03 131 260 Renata Hahn Mas Women 40-44 Team Rose City 1:12:08 132 247 Connie Vine Mas Women 40-44 Nomads 1:12:20 133 100 Paul Iancu Sr Men 4/5 1:12:50 134 E50 Melissa Kent Sr Women 4/5 1:13:02 135 N24 Nancy Zink Mas Women 30-34 Eugene Triathalon 1:13:35 136 C44 Daniel Ashcom Sr Men 4/5 1:13:40 137 776 Michael Beckman Mas Men 45-49 BBC 1:14:33 138 981 Ike Kendrick Mas Men 50-54 1:14:36 139 229 Tim Ackley Mas Men 30-34 1:14:42 14 271 Gwen Turos Sr Women Cycle Sport 1:14:47 141 278 Barbara Thiele Mas Women 50-54 Team Rose City 1:14:49 142 A43 Erin Koenig Sr Women 4/5 1:14:53 143 H72 Brenna Knowles Sr Women 4/5 1:15:18 144 Y23 Willam Stewart Sr Men 4/5 1:17:04 145 582 Tim Schauer Mas Men 35-39 Columbia River Velo 1:17:53 146 83 Christopher Young Sr Men 4/5 1:18:12 147 226 Elex Tenney Mas Women 55-59 NoMad Race Team 1:18:24 148 221 Lisa Winchester Sr Women 4/5 Nomads 1:18:31 149 262 Susan Otcenas Mas Women 35-39 1:18:40 15 297 Ashley Thrower Sr Women 4/5 1:19:41 151 32 David Legg Mas Men 50-54 1:20:23 152 223 Jude Russell Mas Women 60-64 Team Rose City DNF 153 261 Shari White Sr Women 3 Columbia River Velo DNF 154 719 Bruce Harmon Mas Men 55-59 Team Rose City DNF 155 492 Vic Steuber Sr Men 4/5 Hutch's DNF 156 C62 Bill Norris Mas Men 60-64 DNS 157 0 Martin Treece Mas Men 55-59 DNS 158 664 Michael Lusby Mas Men 55-59 North River Racing DNS 159 779 Edward Lanton Mas Men 50-54 DNS 16 333 Kirk Matteson Mas Men 50-54 Half Fast Velo DNS 161 0 Dave Saager Mas Men 40-44 DNS 162 412 Jens Heycke Mas Men 40-44 DNS 163 302 Leo Porreco Mas Men 40-44 Half Fast Velo DNS |