Forest Grove, OR
March 12, 2006
Pro/1/2 | Women Cat 4 | |
Cat 3 | Masters 50+ | |
Cat 5 | Juniors | |
Cat 4 | Masters Men 40+ | |
Women 1/2/3 | Series Standings |
Updated April 27, 2006 21:44 Results questions?
Pro/1/2 |
---|
Num Last Name First Name Team Points Time 1 137 Drake Peter Fred Meyer/Lakeside Cycling Team 2 812 Myers Chris G.S. Camerati 3 105 Bossen Mikkel CMG Racing/Alpine Mortgage 4 180 Beardsley Doug Fred Meyer/Lakeside Cycling Team 5 148 Holland Steve Finnegans Toys/Discover Chiropractic 6 112 Oliphant David Therapeutic Associates Inc. Cycling 7 146 Bourcier Paul Hutch's Eugene 8 197 Browning John Half Fast Velo 9 16 Brown Travis Second Ascent 10 149 Buchholz Brant Therapeutic Associates Inc. Cycling 11 117 Quirk Dan Veloce/Felt 12 829 Thompson Cliff Beaverton Bicycle Club 13 185 Chapman Jason Midtown Racing 14 192 Sampson Jesse Veloce/Felt 15 821 King Joe Broadmark Capital/Hagens Berman LLP Cycling Team 16 840 Schmitt Damian Therapeutic Associates Inc. Cycling 17 845 Tyler Greg G.S. Camerati 18 826 Freyensee James Easton/Specialized-LGBRC 19 844 Wright Steve Nike Cycling 20 811 Hoefer Carl Team Rubicon 21 106 Coffey Nathan CMG Racing/Alpine Mortgage 22 159 Sander Aaron Half Fast Velo 23 135 Hobson Nathan Half Fast Velo 24 126 Shanks Douglas Half Fast Velo 25 831 Leitheiser Ian Half Fast Velo 26 823 Vrijmoet Dan Hutch's Eugene 27 813 Collura Sal Hutch's Eugene 28 881 Mitchem John Casa Bruno 29 99 Hobson Jason 30 116 Swanson Chad Team S&M 31 852 Rosenberg Michael Hutch's Eugene 32 870 Volcano Timmy Rebound 33 805 Blindert Yann Bike Gallery 34 880 Leonard John Casa Bruno 35 898 Stayton Corey Bike Gallery 36 109 Myers Jonathan Team S&M 37 166 Oliphant Duncan Therapeutic Associates Inc. Cycling 38 853 Woras Solomon Broadmark Capital/Hagens Berman LLP Cycling Team 39 854 Hamilton Chris Super Nice Guy 40 153 Tsai David Hutch's Eugene 41 802 Bannink Jeff Bike Gallery 42 173 Steger Mark CMG Racing/Alpine Mortgage 43 158 Hosmer Seth CMG Racing/Alpine Mortgage 44 114 Skenzick Nick Hutch's Eugene 45 801 Cumming Gordon Minneapolis Cycling DNF 519 Coker Aaron CMG Racing/Alpine Mortgage DNF 868 Gebhard Brad Bike Gallery DNF 199 Hammel Rick Hutch's Eugene DNF 830 Weaver Ryan River City Bicycles DNF 190 Phinney Harry CCCP DNF 860 Garcia David Bike Gallery DNF 869 Truelove Billy Hutch's Eugene DNF 101 Skerritt Shannon Bike Gallery DNF 101 Skerritt Shannon Bike Gallery |
Cat 3 |
---|
Num Last Name First Name Team Points Time 1 716 Heaberlin Cliff G.S. Camerati 2 341 Fischer Jim EWEB Windpower 3 323 Beardsley Steven Team Rubicon 4 779 Bell Sam Whitman College 5 593 Roth David Midtown Racing 6 1210 Thomas Chris Whitman College 7 523 Blackwelder Mark Veloshop 8 756 Hueser Brandt G.S. Camerati 9 370 Mauch Mike Finnegans Toys/Discover Chiropractic 10 426 Woodcock Tom CMG Racing/Alpine Mortgage 11 372 Reuss William Owens Healthcare 12 543 Graupera Anthony 13 118 Ginsberg Mark Team Oregon/River City Bicycles 14 794 Cimmiyotti Brian Scott's Cycle and Fitness 15 558 Stephens Wes Paul's Bicycle Way of Life 16 501 Fletcher Shane Veloce/Felt 17 778 Williams Jamie 18 546 Malcolm Gary Paul's Bicycles Way of Life 19 416 Friesen John Owen's Healthcare 20 309 Russell Drew G.S. Camerati 21 354 Anderson Richard CMG Racing/Alpine Mortgage 22 506 Nachtrab Eric Veloce/Felt 23 371 Manning Mike Finnegans Toys/Discover Chiropractic 24 792 Huber Geoffrey Paul's Bicycle Way of Life 25 595 Waskom Turner Bend Bike 'N Sport 26 Wolpert Matthew 27 554 Voldengen Erik Beaverton Bicycle Club 28 549 Cooper Josh EWEB Windpower 29 545 Anderson Paul Half Fast Velo 30 565 Marcroft Brian Broadmark Capital/Hagens Berman LLP Cycling Team 31 547 Wilson Joel Paul's Bicycle Way of Life 32 1061 Mittermann Galen Midtown Racing 33 430 Graden Jess Veloshop 34 398 Fuchs Jeff Sunnyside Sports 35 733 Swan Chris Peninsula Velo 36 574 Haas Kurt Bike Peddler 37 587 Davee Steve Veloce/Felt 38 419 Diviney Dvid Half Fast Velo 39 401 Wilmes Doug River City Bicycles 40 392 Conway Ernie Team Oregon/River City Bicycles 41 531 Root David Finnegans Toys/Discover Chiropractic 42 325 Goff Wade Half Fast Velo 44 518 Heli Kent Los Ciclistas 45 555 Thompson Kevin Half Fast Velo 46 321 Hart David Columbia River Velo 47 544 Vollmer-Buhl Brian Paul's Bicycle Way of Life 48 573 Schneider David Escape Velocity 49 324 Lopez Saul Half Fast Velo 50 418 Lundmark Brett G.S. Camerati 51 52 591 McCray Anthony Team Oregon/River City Bicycles 53 749 Calver Duncan Veloshop 54 718 Pilz David Simple Cycling 55 762 Jarolimek Brett Veloshop 56 594 Penner Ian Half Fast Velo 57 761 Spears Ward Half Fast Velo 58 502 Larson Dan Half Fast Velo DNF 346 Meadors Ivan Finnegans Toys/Discover Chiropractic DNF 400 Raynak Geoff Half Fast Velo DNF 576 Anderson Martin-Chan University of Oregon/Hutch's Cycling Teams DNF 534 Randall James Team Oregon/River City Bicycles DNF 385 Gardner George Team Oregon/River City Bicycles DNF 17 Conley Chris Second Ascent DNF 432 Mauer Jason Labor Power DNF 537 Williams Rob Veloce/Felt DNF 485 Langsdorf Ben EWEB Windpower DNF 87 Wendell Jamie DNF 930 Miller Carson Fred Meyer/Lakeside Cycling Team DNF 511 Doan Greg Logie Velo DNF 769 Bishop Ian DNF 714 Gutwald Peter Therapeutic Associates Inc. Cycling |
Cat 5 |
---|
Num Last Name First Name Team Points Time 1 2048 McManus Mike 2 1163 Williams Scott 3 2307 Brunelle Michael 4 2362 Reinecke Mark Hutch's Bend 5 2059 Patla Seth Finnegans Toys/Discover Chiropractic 6 2380 Brady Brady Team Oregon/River City Bicycles 7 2028 Hight Jason Three Rivers Racing 8 2288 Spurgeon John 9 2357 Stoops David 10 2308 Gobershock Josh Gecko Cycling Club 11 2320 Lee Mitch 12 2137 Van Hoose Mike Three Rivers Racing 13 2119 Beavers Craig Bike Peddler 14 2143 Paskewich T.J. Therapeutic Associates Inc. Cycling 15 2319 Coe Andrew 16 2236 Czajkowski Andrew University of Oregon Cycling Club 17 13 Shine Scott 18 2257 Rosenfeld Jake 19 2293 Martin Dirk Bike Peddler 20 2246 Lacey Sasha Veloshop 21 Finnegans Toys/Discover Chiropractic 22 2196 Hernandez Jon Fresh Air Sports 23 2295 Whetsell Elias 24 2174 Swanson John Bend Bike 'N Sport 25 2186 Shipley Jeff Fresh Air Sports 26 2364 Bamford Thadeous Veloshop 27 2172 Ebert Cling bicycleattorney.com 28 2297 Hill Montgomery 29 2232 McGee Mike 30 2022 Pollock Evan Finnegans Toys/Discover Chiropractic 31 2359 Schuler Jeff Hutch's Eugene 32 2080 Dickason Blaine 33 2153 Gute Andreas Beaverton Bicycle Club 34 2116 Coker Cameron Gecko Solutions Inc. 35 2068 Norby Tom 36 2210 Longdon David Team Novara/REI 37 2148 Lasala Matthew Sunnyside Sports 38 2176 Everett Mark Olson's Bicycles 39 2254 Hagiwara Takuya University of Oregon Cycling Club 40 2076 Burke Bruce Team Novara/REI 41 2367 Thompson Joel 42 2167 Cote Reed University of Oregon Cycling Club DNF 2110 Cagampang Juan DNF 2268 George David DNF 2274 Hedahl Kevin DNF 2286 Hesek Tibor DNF 2079 Johnson Ben DNF 2216 Peterson Kenneth University of Oregon Cycling Club DNF 2210 Sessions Stephen University of Oregon Cycling Club DNF 2286 Hennessey Joel 3 Rivers Racing DNF 2147 Dalangin Dennis Gecko DNF 2316 Ogawa Paul Team Novara/REI DNF 11 Swain Nathan Whitman College DNF 2318 Jogren Jake DNF 37 Walker Josh DNF 2009 Kizziar Ronald DNF 1115 Sander Stuart DNF 2383 Meihoff Erich |
Cat 4 |
---|
Num Last Name First Name Team Points Time 1 1203 Edgerton Adam University of Oregon Cycling Club 2 18 Cooley Daniel Scott's Cycle and Fitness 3 1044 Choltus Karl Team Oregon/River City Bicycles 4 1152 Calver Robin Veloshop 5 1166 Middleton Jay Team Novara/REI 6 1027 Edgar Erik OSU Cycling Club 7 2216 Peterson Kenneth University of Oregon Cycling Club 8 1056 Buchholz Cort Therapeutic Associates Inc. Cycling 9 1182 Grant David 10 1009 Hill Jacob 11 1006 Green Geoffrey 12 1063 Weinstein Jason Team Oregon/River City Bicycles 13 2272 Udall Jimmy Veloshop 14 1117 Maier Kevin Midtown Racing 15 1607 Cowperthwaite David Team Oregon/River City Bicycles 16 1131 Lloyd Roger Finnegans Toys/Discover Chiropractic 17 1100 Robinson Kurt bicycleattorney.com 18 1101 Bradford Thomas NRR/Bad Boyz Racing 19 1156 Tedder Jeff Finnegans Toys/Discover Chiropractic 20 2275 Hediger Ryan Midtown Racing 21 2109 Hinkley Jim EBS Inc 22 1773 Strader David Team Oregon/River City Bicycles 23 1818 Gary Brice Paul's Bicycle Way of Life 24 2063 Sugahara T. Kenji Bike Peddler 25 1299 Dunn Malcolm 26 1186 Miller David 27 1181 Conrad Ryan University of Oregon Cycling Club 28 1493 Santos Joe 29 1083 Kruziki Damain Paul's Bicycle Way of Life 30 1189 de la Motte Phil Team Oregon/River City Bicycles 31 2303 Stensvad Aaron G.S. Camerati 32 1367 Stein Matthew Team Oregon/River City Bicycles 33 1945 Haight Richard Three Rivers Racing 34 ?? Alligood Mike Speedzone/Gateway 35 1835 Hanselman Joshua 343 Racing 36 1032 Stockton Bari Disco Velo 37 Red Jersey 38 1614 Finch Ken bicycleattorney.com 39 1019 Rider Matthew Three Rivers Racing 40 552 Jones Scott University of Oregon Cycling Club 41 1167 Castaneda Jr Antonio 42 1093 Olson Mike 43 2202 Steinman Scott Bend Bike 'N Sport 44 1439 Burger Steven Team Bridge City 45 1212 Tuite Thomas Veloshop 46 1739 Woosley Chuck Finnegans Toys/Discover Chiropractic 47 10 Dering Greg Broadmark Capital/Hagens Berman LLP Cycling Team 48 1193 Rhode Greg 49 1060 Kendrick Edward Finnegans Toys/Discover Chiropractic 50 1183 Edwards Greg Team Oregon/River City Bicycles 51 1070 Kanz Paul Finnegans Toys/Discover Chiropractic 52 1103 Lemoine Emile bicycleattorney.com 53 1008 Polson Guy Collin's Cycle Shop DNF 1201 Sweet Nate EWEB Windpower DNF 12 Hunter Steven Veloshop DNF 1020 Wilder Patricl DNF 1185 Edwards Greg Team Oregon/River City Bicycles DNF 1081 Scharefermeyer Abe Paul's Bicycle Way of Life DNF 1129 Moore Jim Columbia River Velo DNF 404 Sowers Chuck Finnegans Toys/Discover Chiropractic DNF 1333 German David Team Bridge City DNF 1338 Bene Mike Veloshop DNF 1006 Green Geoffrey DNF 1115 Hughes Robert DNF 1219 LeBus Joshua DNF 1185 Fennerl Jurgen Hutch's Eugene |
Women 1/2/3 |
---|
Num Last Name First Name Team Points Time 1 203 Fisk Andrea CMG Racing/Alpine Mortgage 2 201 Kunz Kori Poplollies 3 261 Shanks Shari Half Fast Velo 4 614 Clark Heather Bend Bike 'N Sport 5 224 Waskom Jill Bend Bike 'N Sport 6 248 Bozeman Meagan Fred Meyer/Lakeside Cycling Team 7 644 Moss Jan Team Group Health |
Women Cat 4 |
---|
Num Last Name First Name Team Points Time 1 250 Alexander Nicole 2 646 Leasure Julie 3 297 Freeman Monica 4 655 Hanson Jill 5 936 Hobson Rachelle Forza Jet Velo 6 256 Whittaker Beth Columbia River Velo 7 2809 Sugahara Tessa 8 210 Savoie Michelle Veloshop 9 611 Steinman Cary Bend Bike 'N Sport 10 246 Kolman Kathleen EWEB Windpower 11 691 Hass Cate Gecko Cycling 11 241 Forrest Julie EWEB Windpower 12 216 Windus Debra Finnegans Toys/Discover Chiropractic DNF 217 Vernon Denise Three Rivers Racing DNF 940 Hobson Lauren Forza Jet Velo |
Masters 50+ |
---|
Num Last Name First Name Team Points Time 1 765 Schreck George Finnegans Toys/Discover Chiropractic 2 533 Raker Bob 3 1665 Mallon Cary Disco Velo 4 365 Christenson Eric Team Rose City 5 1734 Burnard Dave ALAN Grassroots 6 397 Tsou Leo Finnegans Toys/Discover Chiropractic 7 542 Jackson David Hutch's Eugene 8 2038 Brigman Lance Three Rivers Racing 9 707 Long Steve North River Racing 10 532 Truesdale Steve Half Fast Velo 11 1003 Faust Dave Team Rose City 12 1030 Stahl-Wellborn Andy Hutch's Eugene 13 1757 Russell David Finnegans Toys/Discover Chiropractic 14 371 Manning Mike Finnegans Toys/Discover Chiropractic 15 1776 Sagers Pat Hutch's Bend 16 1792 Depenbrock Albert EWEB Windpower 17 1121 Kenney Jim Team Rose City 18 19 Beightol Richard Scotts 19 2167 Cote Reed University of Oregon Cycling Club 20 1122 Rathe Jay Beaverton Bicycle Club 21 358 Buck Jeff Team Rose City 22 301 Provencher Darell Team Rose City 23 1405 Ramsey Billy Team Novara/REI 24 2076 Burke Bruce Team Novara/REI |
Juniors |
---|
Num Last Name First Name Team Points Time 1 919 Woods Christopher Beaverton Bicycle Club 2 909 Suditu Richard Beaverton Bicycle Club 3 939 Zhang Jack EWEB Windpower 4 917 Rathe Jacob Beaverton Bicycle Club 5 903 Sparr Cameron Beaverton Bicycle Club 6 975 deLisser Marcel Fred Meyer/Lakeside Cycling Team 7 957 Hamlin Harry EWEB Windpower 8 984 Thackray Kyle EWEB Windpower 9 900 Megale Ian Fred Meyer/Lakeside Cycling Team 10 902 Ahlvin Daniel EWEB Windpower 11 986 Stein Wesley EWEB Windpower 12 926 Beckman Keith Beaverton Bicycle Club 13 962 Stebner Vincent Beaverton Bicycle Club 14 908 Hay Duncan Bike Peddler 15 970 Reightley Alex Lowes/Drilex/DeFeet 16 906 Vandervort Donny Beaverton Bicycle Club 17 976 Bloom Matt Beaverton Bicycle Club 18 985 Chilenski Madison Team Oregon/River City Bicycles 19 935 Chilenski Jacob Team Oregon/River City Bicycles 20 944 Dewey Kallen Beaverton Bicycle Club DNF 960 Reightley Alex Lowes/Drilex/DeFeet DNF 965 Woolcock Kayla Sum Team DNF 954 Graham Fiona Beaverton Bicycle Club |
Masters Men 40+ |
---|
Num Last Name First Name Team Points Time 1 868 Gebhard Brad Bike Gallery 2 30 Johnston Kent Fred Meyer/Lakeside Cycling Team 3 175 Zimbleman David Excel Sports 4 808 Ritzow Matt Paul's Bicycle Way of Life 5 809 Gray Patrick Excel Sports 6 340 Magilner Mark Half Fast Velo 7 701 Jones Michael Disco Velo 8 1107 Wilson John EWEB Windpower 9 568 VanderZanden Jake Fred Meyer/Lakeside Cycling Team 10 1072 Metzler Scott Hutch's Eugene 11 1062 Crane Greg Beaverton Bicycle Club 12 524 Annen Rob Willamette Valley Vineyards 13 167 Ross Brad River City Bicycles 14 599 Valls Luis Casa Bruno 15 316 Rosier Todd Finnegans Toys/Discover Chiropractic 16 553 Fox Richard Team Landshark 17 1024 Toll Scott Cycle Sport Racing 18 124 Gann Glen Team Landshark 19 1102 Saltzberg David Columbia River Velo 20 1144 Lenhart Bruce 21 1096 Randall Phil Hutch's Eugene 22 1154 Gapay Hugh 23 1004 Smith Doug Bend Bike 'N Sport 24 1957 Ahlvin Eric EWEB Windpower 25 393 Curry Bryan Fred Meyer/Lakeside Cycling Team 26 409 Courogen Peter 27 111 Coffel Lance Casa Bruno 28 Excel Sports 29 408 Bunselmeyer glen Excel Sports 30 516 Cornilles Gary Columbia River Velo 31 1183 Edwards Greg Team Oregon/River City Bicycles 32 1070 Kanz Paul Finnegans Toys/Discover Chiropractic 33 1103 Lemoine Emile bicycleattorney.com 34 2364 Bamford Thadeous Veloshop 35 1008 Polson Guy Collin's Cycle Shop 36 349 Hansen Eric Team S&M 37 509 Hartigan Patrick 38 2297 Hill Montgomery 39 1630 Thiele James Team Rose City 40 737 Simon Tom North River Racing 41 1702 Ausland Greg Hutch's Eugene DNF 2335 Eppick Glen Cyclotopia DNF 828 Pollard Darren Excel Sports DNF 1186 Miller David DNF 652 Whitlatch Shanan Fred Meyer/Lakeside Cycling Team DNF 788 Baker II Kenneth D... DNF 2109 Hinkley Jim EBS Inc DNF 137 Drake Peter Fred Meyer/Lakeside Cycling Team DNF 1067 Nichols Kevin Excel Sports |
Series Standings
Pro/1/2 | Women Cat 4 | |
Cat 3 | Masters 40+ | |
Cat 5 | Masters 50+ | |
Cat 4 | Juniors | |
Women 1/2/3 |
Updated April 27, 2006 21:44 Results questions?
Pro/1/2 |
---|
Num Last Name First Name Team Points Time 1 137 Bourcier Paul Hutch's Eugene 30.0 2 812 Myers Chris G.S. Camerati 26.0 3 105 Drake Peter Fred Meyer/Lakeside Cycling Team 24.0 4 180 Browning John Half Fast Velo 20.0 5 148 Bossen Mikkel CMG Racing/Alpine Mortgage 14.0 6 112 Beardsley Doug Fred Meyer/Lakeside Cycling Team 13.0 7 146 Hosmer Seth CMG Racing/Alpine Mortgage 10.0 8 197 Holland Steve Finnegans Toys/Discover Chiropractic 8.0 9 16 Oliphant David Therapeutic Associates Inc. Cycling 8.0 10 149 Fischer Andrew Broadmark Capital/Hagens Berman LLP Cycling Team 8.0 11 117 Blindert Yann Bike Gallery 6.0 12 848 King Joe Broadmark Capital/Hagens Berman LLP Cycling Team 4.0 13 185 Steger Mark CMG Racing/Alpine Mortgage 4.0 14 821 Brown Travis Second Ascent 2.0 15 106 Buchholz Brant Therapeutic Associates Inc. Cycling 1.0 16 805 Quirk Dan Veloce/Felt 1.0 17 158 Johnson Sam Broadmark Capital/Hagens Berman LLP Cycling Team 1.0 18 173 Coffey Nathan CMG Racing/Alpine Mortgage 1.0 |
Cat 3 |
---|
Num Last Name First Name Team Points Time 1 716 Heaberlin Cliff G.S. Camerati 21.0 2 779 Bell Sam Whitman College 16.0 3 519 Coker Aaron CMG Racing/Alpine Mortgage 16.0 4 341 Fischer Jim EWEB Windpower 13.0 5 323 Beardsley Steven Team Rubicon 13.0 6 593 Roth David 13.0 7 1210 Thomas Chris Whitman College 10.0 8 571 Ritter Bradley 10.0 9 523 Blackwelder Mark Veloshop 8.0 11 388 Eglitis Ian 6.0 12 549 Cooper Josh EWEB Windpower 5.0 13 792 Huber Geoff Pauls/Awil 4.0 14 756 Hueser Brandt G.S. Camerati 3.0 15 370 Mauch Mike Finnegans Toys/Discover Chiropractic 3.0 16 400 Raynak Geoff Half Fast Velo 3.0 17 595 Waskom Turner Bend Bike 'N Sport 3.0 18 426 Woodcock Tom CMG Racing/Alpine Mortgage 1.0 |
Cat 5 |
---|
Num Last Name First Name Team Points Time 1 2048 McManus Mike 22.0 2 2380 Brady Brady Team Oregon/River City Bicycles 18.0 3 2216 Peterson Kenneth University of Oregon Cycling Club 16.0 4 1163 Williams Scott 13.0 5 2307 Brunelle Michael 10.0 6 2272 Udall Jimmy Veloshop 10.0 7 2362 Reinecke Mark Hutch's Bend 8.0 8 2101 Bjesse Per Bike Central 8.0 9 2059 Patla Seth Finnegans Toys/Discover Chiropractic 6.0 10 2153 Gute Andreas Beaverton Bicycle Club 5.0 11 2028 Hight Jason Three Rivers Racing 4.0 12 2257 Rosenfeld Jake N/A 4.0 13 2288 Spurgeon John 3.0 14 2079 Johnson Ben 3.0 15 2357 Stoops David 2.0 16 2196 Hernandez Jon Fresh Air Sports 2.0 17 2308 Gobershock Josh Gecko Cycling Club 1.0 18 2072 Adams Greg 1.0 |
Cat 4 |
---|
Num Last Name First Name Team Points Time 1 1203 Edgerton Adam University of Oregon Cycling Club 20.0 2 1107 Wilson John EWEB Windpower 16.0 3 18 Cooley Daniel Scott's Cycle and Fitness 13.0 4 412 Long Jonathan bicyclinghub.com 13.0 5 1044 Choltus Karl Team Oregon/River City Bicycles 10.0 6 1027 Edgar Erik OSU Cycling Club 10.0 7 1109 Bradford Thomas North River Racing 10.0 8 1152 Calver Robin Veloshop 8.0 9 1093 Olson Mike Hutch's Bend 8.0 10 1166 Middleton Jay Team Novara/REI 6.0 11 1006 Green Geoffrey 6.0 12 2216 Peterson Kenneth University of Oregon Cycling Club 4.0 13 1056 Buchholz Cort Therapeutic Associates Inc. Cycling 3.0 14 414 Edwards Greg Team Oregon/River City Bicycles 3.0 15 1182 Grant David 2.0 16 1131 Lloyd Roger Finnegans Toys/Discover Chiropractic 2.0 17 1009 Hill Jacob 1.0 18 1168 Sather Brian 1.0 |
Women 1/2/3 |
---|
Num Last Name First Name Team Points Time 1 203 Fisk Andrea CMG Racing/Alpine Mortgage 32.0 2 201 Kunz Kori Poplollies 26.0 3 261 Shanks Shari Half Fast Velo 15.0 4 680 Gitlen Laurel Gentle Lovers 10.0 5 614 Clark Heather Bend Bike 'N Sport 8.0 6 98 Berry Alalia Sorella Forte 8.0 7 224 Waskom Jill Bend Bike 'N Sport 6.0 8 775 Ashlock Susan Byrne Specialty Gases/Starbucks Doubleshot 6.0 9 248 Bozeman Meagan Fred Meyer/Lakeside Cycling Team 5.0 10 644 Moss Jan Team Group Health 4.0 11 Luckhardt Erin Poplollies 3.0 12 205 VanValkenburg Heather Team Rubicon 2.0 13 219 Shinn Georgann Columbia River Velo 1.0 |
Women Cat 4 |
---|
Num Last Name First Name Team Points Time 1 250 Alexander Nicole 16.0 2 626 Charbonneau Emily 16.0 3 646 Leasure Julie 13.0 4 241 Forrest Julie EWEB Windpower 13.0 5 297 Freeman Monica 10.0 6 241 Bjesse-Puffin Amelia Bike Central 10.0 7 246 Kolman Kathleen EWEB Windpower 9.0 8 655 Hanson Jill 8.0 9 256 Whittaker Beth Columbia River Velo 8.0 10 2809 Sugahara Tessa 8.0 11 936 Hobson Rachelle Forza Jet Velo 6.0 12 610 Gardner Angela bicycleattorney.com 6.0 13 688 Mills Michelle Bike Peddler 5.0 14 210 Savoie Michelle Veloshop 3.0 15 611 Steinman Cary Bend Bike 'N Sport 2.0 16 947 Jones Andrea Forza Jet Velo 2.0 17 99 Lynett Meliss Sorella Forte 1.0 |
Masters 40+ |
---|
Num Last Name First Name Team Points Time 1 868 Gebhard Brad Bike Gallery 32.0 2 175 Zimbleman David Excel Sports 24.0 3 30 Johnston Kent Fred Meyer/Lakeside Cycling Team 15.0 4 340 Magilner Mark Half Fast Velo 10.0 5 408 Bunselmeyer glen Excel Sports 10.0 6 808 Ritzow Matt Paul's Bicycle Way of Life 8.0 7 111 Coffel Lance Casa Bruno 8.0 8 809 Gray Patrick Excel Sports 6.0 9 568 VanderZanden Jake Fred Meyer/Lakeside Cycling Team 6.0 10 167 Ross Brad River City Bicycles 6.0 11 409 Courogen Peter 5.0 12 701 Jones Michael Disco Velo 4.0 13 1107 Wilson John EWEB Windpower 3.0 14 744 Ellerbruch Tim Finnegans Toys/Discover Chiropractic 3.0 15 124 Gann Glen Team Landshark 3.0 16 1072 Metzler Scott Hutch's Eugene 1.0 17 1015 Pearson Jon Gateway/Speedzone 1.0 |
Masters 50+ |
---|
Num Last Name First Name Team Points Time 1 542 Jackson David Hutch's Eugene 20.0 2 765 Schreck George Finnegans Toys/Discover Chiropractic 16.0 3 533 Raker Bob 13.0 4 358 Buck Jeff Team Rose City 13.0 5 397 Tsou Leo Finnegans Toys/Discover Chiropractic 11.0 6 1665 Mallon Cary Disco Velo 10.0 7 1757 Russell David Finnegans Toys/Discover Chiropractic 10.0 8 365 Christenson Eric Team Rose City 8.0 9 1133 Knight Terry North River Racing 8.0 10 1734 Burnard Dave ALAN Grassroots 6.0 11 371 Manning Mike Finnegans Toys/Discover Chiropractic 5.0 12 532 Truesdale Steve Half Fast Velo 4.0 13 333 Matteson Kirk Half Fast Velo 4.0 14 2038 Brigman Lance Three Rivers Racing 3.0 15 707 Long Steve North River Racing 2.0 16 1792 Depenbrock Albert EWEB Windpower 2.0 17 1158 Crane Bill Hutch's Bend 1.0 |
Juniors |
---|
Num Last Name First Name Team Points Time 1 919 Woods Christopher Beaverton Bicycle Club 32.0 2 917 Rathe Jacob Beaverton Bicycle Club 21.0 3 939 Zhang Jack EWEB Windpower 20.0 4 909 Suditu Richard Beaverton Bicycle Club 17.0 5 903 Sparr Cameron Beaverton Bicycle Club 14.0 6 957 Hamlin Harry EWEB Windpower 9.0 7 Miller Ryan EWEB Windpower 6.0 8 975 deLisser Marcel Fred Meyer/Lakeside Cycling Team 5.0 9 984 Thackray Kyle EWEB Windpower 5.0 10 Wedam Terence Fred Meyer/Lakeside Cycling Team 3.0 11 900 Megale Ian Fred Meyer/Lakeside Cycling Team 2.0 12 902 Ahlvin Daniel EWEB Windpower 2.0 |