1 johnny williams OHPV Recumbent 22:58.60
2 Justin Morgan Broadmark Capital/Hagens Berman LLP C... Category 1/2 25:30.92
3 Seth Hosmer CMG Racing/Alpine Mortgage Category 1/2 25:39.37
4 Derik Archibald The Valley Athletic Club Category 1/2 26:07.98
5 Evan Elken Jittery Joe's Category 1/2 26:34.16
6 James Freyensee Easton/Specialized Category 1/2 26:34.68
7 Devin Bodony-Johnson Broadmark Capital/Hagens Berman LLP C... Category 1/2 26:44.75
8 Steve Holland Finnegans Toys/Discover Chiropractic Masters Men 40-49 27:02.67
9 Doug Ollerenshaw Health Net/Maxxis Category 1/2 27:16.79
10 brant buchhlz Therapeutic Associates Inc. Cycling Category 1/2 27:22.63
11 Derl Miller bicycleattorney.com Category 1/2 27:26.61
12 Peter Drake Fred Meyer/Lakeside Cycling Team Category 1/2 27:27.16
13 Kevin Fiske Excel Sports Masters Men 50+ 27:29.14
14 Rob Annen Willamette Valley Vineyards Masters Men 40-49 27:33.77
15 Patrick Gray Byrne Specialty Gases/Starbucks Doubl... Category 1/2 27:40.03
16 Kenneth Philbrick OSU Cycling Category 4/5 27:41.12
17 Scott Steinman Bend Bike 'N Sport Category 4/5 27:41.66
18 Peter Drake Fred Meyer/Lakeside Cycling Team Masters Men 40-49 27:42.74
19 Rich Cramer bicycleattorney.com Category 1/2 27:47.99
20 David Zimbelman Excel Sports Masters Men 50+ 27:48.47
21 Spencer Gray Cycle Analysis Category 3 27:57.59
22 Galen Mittermann Midtown Racing Category 3 27:59.25
23 Rick Hammel Hutch's/OIC Category 1/2 28:02.44
24 Nathan Hobson Half Fast Velo Masters Men 40-49 28:06.43
25 Mike Mauch Finnegans Toys/Discover Chiropractic Masters Men 40-49 28:11.15
26 Aaron Harrison Beaverton Bicycle Club Masters Men 30-39 28:11.49
27 Chris McGee The Bike Peddler Masters Men 30-39 28:13.19
28 George Schreck Finnegans Toys/Discover Chiropractic Masters Men 50+ 28:16.57
29 Rick Hammel Hutch's/OIC Masters Men 40-49 28:19.30
30 Todd Rosier Finnegans Toys/Discover Chiropractic Masters Men 40-49 28:23.81
31 Rob Williams Veloce/Felt Category 3 28:30.21
32 Steven Beardsley Team Rubicon Category 3 28:31.27
33 Carl Hoefer Team Rubicon Category 1/2 28:31.75
34 Jeff Tedder Finnegans Toys/Discover Chiropractic Category 4/5 28:32.64
35 Chuck Sowers Finnegans Toys/Discover Chiropractic Category 4/5 28:32.75
36 Tim Ellerbruch Finnegans Toys/Discover Chiropractic Masters Men 40-49 28:36.82
37 David Schneider Escape Velocity Masters Men 30-39 28:37.53
38 Andrew Williams The Valley Athletic Club Category 4/5 28:38.80
39 Darrin Beek Masters Men 30-39 28:43.50
40 Tom Morgan bicycleattorney.com Masters Men 30-39 28:47.45
41 Steve Matson AxleyUSA.com Masters Men 50+ 28:49.54
42 Doug Palmer Half Fast Velo Masters Men 40-49 28:51.10
43 Mark Magilner Half Fast Velo Masters Men 40-49 28:53.70
44 Gary Cornilles Columbia River Velo Masters Men 40-49 28:54.29
45 Jim Fischer EWEB Windpower Category 3 28:57.88
46 Per Bjesse Bike Central Category 4/5 29:02.42
47 Duncan Calver Veloshop Category 3 29:02.70
48 Jake VanderZanden Fred Meyer/Lakeside Cycling Team Masters Men 40-49 29:05.57
49 Todd Marley OHPV Recumbent 29:10.15
50 Jerome Dumortier Beaverton Bicycle Club Masters Men 30-39 29:12.85
51 Gary Malcolm Paul's Bicycle Way of Life Category 3 29:16.22
52 Steve Schwaeber Veloce/Felt Category 1/2 29:16.54
53 T. Kenji Sugahara The Bike Peddler Masters Men 30-39 29:20.10
54 Garren Watkins Category 4/5 29:22.77
55 Jim Teague Team Zoka Masters Men 50+ 29:29.73
56 David Schneider Escape Velocity Category 3 29:29.79
57 Anthony McCray Team Oregon/River City Bicycles Category 3 29:30.27
58 Eric Ahlvin EWEB Windpower Masters Men 40-49 29:30.57
59 Mike Bene Veloshop Category 4/5 29:33.51
60 Ivan Meadors Finnegans Toys/Discover Chiropractic Masters Men 40-49 29:33.60
61 John Climaldi Bacchetta Recumbent 29:35.18
62 Ronny Brigham North River Racing Masters Men 40-49 29:36.11
63 Dan Davis Sierra Express/Nevada City Masters Men 40-49 29:36.55
64 Tom Woodcock CMG Racing/Alpine Mortgage Category 3 29:39.45
65 Martha Walsh First Rate Mortgage Masters Women 40-49 29:40.19
66 Joseph Kline North River Racing Category 3 29:42.14
67 Steve Truesdale Half Fast Velo Masters Men 50+ 29:44.16
68 Miranda Duff CPT-Colnago Pro Women 29:47.97
69 Mike McManus Masters Men 40-49 29:48.27
70 David Russell Finnegans Toys/Discover Chiropractic Masters Men 50+ 29:49.06
71 Geoffrey Green unattached Masters Men 40-49 29:49.23
72 Ian Brown River City Bicycles Category 3 29:54.01
73 Walter Vines Portland Triathlon Club Masters Men 40-49 29:54.08
74 Todd Gallaher BSCC Club Masters Men 40-49 30:02.11
75 Jacob Rathe Beaverton Bicycle Club Jr. Men 12-15 30:02.72
76 Jonathan Vinson Veloshop Category 3 30:04.70
77 Jeff Buck Team Rose City Masters Men 50+ 30:04.75
78 Allen Kraft North River Racing Masters Men 40-49 30:04.89
79 Jess Graden Veloshop Category 3 30:05.04
80 Joshua Hanselman 343 Racing Category 4/5 30:05.31
81 Thomas Bradford North River Racing Category 4/5 30:05.36
82 Michael Benno Veloce/Felt Category 3 30:05.53
83 Tim Butler River City Bicycles Category 4/5 30:06.16
84 Bryan Curry Fred Meyer/Lakeside Cycling Team Masters Men 40-49 30:12.00
85 Euan Pollock Finnegans Toys/Discover Chiropractic Category 4/5 30:12.00
86 Jon Bero Portland Triathlon Club Masters Men 30-39 30:12.02
87 Ryan McKnab Category 4/5 30:12.16
88 Christopher Woods Beaverton Bicycle Club Jr. Men 16-18 30:17.69
89 Craig Austin Half Fast Velo Masters Men 40-49 30:19.31
90 Darell Provencher Team Rose City Masters Men 50+ 30:19.39
91 Martin Holland-Bak Hutch's Eugene Category 3 30:19.81
92 A.J. Lafrenz Motus Triathlon Category 4/5 30:21.00
93 Dan Larson Half Fast Velo Masters Men 30-39 30:25.13
94 Mark/Lynn Godfrey/Godfrey Bike Central Tandem 30:25.88
95 Anderson Paul Half Fast Velo Category 3 30:25.99
96 Shawn Burke Team Zoka Category 4/5 30:27.84
97 Mark Blackwelder Veloshop Category 3 30:28.58
98 Ian Eglitis Beaverton Bicycle Club Category 3 30:28.74
99 Chuck Woosley Finnegans Toys/Discover Chiropractic Category 4/5 30:29.12
100 Mike Adams Finnegans Toys/Discover Chiropractic Masters Men 50+ 30:29.23
101 Richard Barrows North River Racing Masters Men 40-49 30:29.52
102 Cameron Sparr Beaverton Bicycle Club Jr. Men 16-18 30:31.00
103 Mike Manning Finnegans Toys/Discover Chiropractic Masters Men 50+ 30:31.40
104 Jess Mace unattached Category 4/5 30:32.89
105 Barret Fishner Guinness Cycling Team Category 3 30:36.93
106 Erik Voldengen Beaverton Bicycle Club Masters Men 30-39 30:37.97
107 Angela/Scott McCanna EWEB Windpower Tandem 30:39.00
108 Andrea Fisk CMG Racing/Alpine Mortgage Women 30:40.15
109 Dave Palmer Guinness Cycling Team Masters Men 40-49 30:44.82
110 Pirooz Emad North River Racing Masters Men 50+ 30:45.16
111 Darin Shields Category 4/5 30:46.16
112 Andreas Gute Beaverton Bicycle Club Category 4/5 30:47.03
113 Carl Anton North River Racing Masters Men 30-39 30:50.58
114 Stuart Anderson Columbia River Velo Masters Men 40-49 30:50.89
115 Tim Schauer Columbia River Velo Masters Men 30-39 30:52.85
116 Bari Stocton Disco Velo Category 4/5 30:54.61
117 Patrick Hartigan Masters Men 40-49 30:54.74
118 Jeffrey Gerwing b.i.k.e./Hincapie Masters Men 40-49 31:01.15
119 Lance Brigman Three Rivers Racing Masters Men 50+ 31:01.50
120 Clark Ritchie Half Fast Velo Category 3 31:03.04
121 John Henry/Joanne Maurice/H... Tandem 31:05.37
122 Tim Winestorfer HeadHunters Masters Men 40-49 31:08.94
123 Barry Kundert Category 4/5 31:09.44
124 David Nielson OHPV Recumbent 31:12.60
125 David Davidson Half Fast Velo Category 4/5 31:12.93
126 Donald Ollila Portland Triathlon Club Category 4/5 31:13.13
127 Clint Ebert bicycleattorney.com Category 4/5 31:17.69
128 Joe Holcomb Columbia River Velo Masters Men 30-39 31:18.87
129 Josh Bjornstad Category 4/5 31:23.68
130 Amit Kobrowski Portland Velo Category 4/5 31:24.98
131 Craig Beavers The Bike Peddler Category 4/5 31:25.75
132 Brandon Hadley Category 4/5 31:26.60
133 Matthew Louthan Recumbent 31:28.53
134 Georgia/Tim Winestorfer Just for Fun Tandem 31:29.77
135 Megan Troxell Women 31:33.50
136 Aaron Stensvad G.S. Camerati Category 4/5 31:34.43
137 Steve Getsiv Therapeutic Associates Inc. Cycling Masters Men 40-49 31:34.85
138 John Dalrymple Tri Endurance Category 4/5 31:36.62
139 Tim Andruss Old Town Bicycles Masters Men 40-49 31:40.35
140 Larry Holzman North River Racing Category 4/5 31:42.29
141 Eben Saling PSU/Flexcar Category 4/5 31:42.91
142 Rick Kercheski The Bike Peddler Masters Men 40-49 31:43.22
143 Martha Walsh First Rate Mortgage Women 31:45.84
144 John Schader Half Fast Velo Category 4/5 31:46.05
145 Eric Aleskus Category 4/5 31:46.42
146 David Saltzberg Columbia River Velo Category 4/5 31:47.88
147 Robert Chavier The Bike Peddler Masters Men 30-39 31:48.62
148 Heather VanValkenburg Team Rubicon Women 31:48.74
149 Gregory Nyhus bicycleattorney.com Category 4/5 31:48.90
150 Susan Ashlock Byrne Specialty Gases/Starbucks Doubl... Women 31:53.63
151 Tia Bartos Avanti/TiCycles Masters Women 30-39 31:54.26
152 Dave Burnard ALAN Grassroots Masters Men 50+ 31:54.59
153 Nathan Brown Masters Men 30-39 31:54.83
154 Brett Jarolimek team fast Category 3 31:54.92
155 Roger Lloyd Finnegans Toys/Discover Chiropractic Category 4/5 31:55.32
156 Angela Shields Masters Women 30-39 31:55.49
157 Ivan/TBD Meadors Finnegans Toys/Discover Chiropractic Tandem 31:57.37
158 Tim/Georgia Winestorfer Just for Fun Tandem 31:59.77
159 Peter Loewi Veloshop Jr. Men 16-18 32:01.11
160 Stephen Perkins Category 4/5 32:05.24
161 Harry Hamlin EWEB Windpower Jr. Men 16-18 32:06.48
162 D Michael Lusby North River Racing Masters Men 50+ 32:06.68
163 Eric Christenson Team Rose City Masters Men 50+ 32:09.78
164 David Christian Category 4/5 32:13.57
165 James Bender Beaverton Bicycle Club Masters Men 30-39 32:14.87
166 robert sanders b.i.k.e./Hincapie Category 4/5 32:15.10
167 Mary Ross Nomad Sports Club Masters Women 40-49 32:17.72
168 Eric Vickers The Bike Peddler Category 4/5 32:24.78
169 Richard/Nancy Seton Tandem 32:26.62
170 Don Yash NW Natural Category 4/5 32:27.97
171 Ruben Garcia The Valley Athletic Club Category 4/5 32:28.64
172 David Strader Team Oregon/River City Bicycles Category 4/5 32:29.68
173 Vincent Stebner Beaverton Bicycle Club Jr. Men 16-18 32:34.96
174 Erin Ford Disco Velo Women 32:35.58
175 Mike Ontkean Masters Men 50+ 32:35.71
176 Mike Engelmann Category 4/5 32:36.92
177 david preston MAC Masters Men 50+ 32:37.81
178 John Weist Nomad Sports Club Masters Men 50+ 32:41.72
179 Brian Marcroft Broadmark/Marcroft Cycles Masters Men 30-39 32:42.55
180 Don Bailey Category 4/5 32:43.35
181 Keith Beckman Beaverton Bicycle Club Jr. Men 16-18 32:50.32
182 John Forbes Fred Meyer/Lakeside Cycling Team Masters Men 50+ 32:51.25
183 David Peacock Masters Men 50+ 32:51.49
184 Seth Thomas Category 4/5 32:51.58
185 Brian Shimek University of Oregon Cycling Team Category 4/5 32:53.50
186 Georgann Shinn Columbia River Velo Masters Women 40-49 32:54.62
187 Robin Calver Veloshop Category 4/5 32:55.14
188 Joel Morrissette Republic of Anaerobia Category 4/5 32:55.67
189 Charles Bennett The Valley Athletic Club Category 4/5 32:58.28
190 Janet Howard Performance Multisport Masters Women 40-49 33:01.52
191 Greg Smith Masters Men 50+ 33:02.97
192 Ted Jones Half Fast Velo Category 4/5 33:03.84
193 Scott Goodrich North River Racing Category 4/5 33:04.22
194 Zac Copeland Category 1/2 33:04.61
195 David Lofstead Masters Men 40-49 33:05.62
196 Jennifer Scott Disco Velo Women 33:09.43
197 Bill Nicolai HeadHunters Masters Men 50+ 33:10.17
198 Tom Kelly Masters Men 50+ 33:14.76
199 Patrick Flanagan bicycleattorney.com Category 4/5 33:15.01
200 Kurt Barker Category 4/5 33:17.06
201 Blaine Conrad adidas Masters Men 30-39 33:18.11
202 Chris Alling Fred Meyer/Lakeside Cycling Team Masters Men 40-49 33:20.40
203 Jan Moss Group Health Masters Women 40-49 33:21.93
204 Mike Gieszler Beaverton Bicycle Club Category 4/5 33:22.10
205 Michael Olson Masters Men 50+ 33:25.04
206 Michael Resnick Nomad Sports Club Masters Men 50+ 33:25.88
207 Lloyd Campbell Masters Men 50+ 33:28.54
208 Don Vandervort Beaverton Bicycle Club Jr. Men 16-18 33:28.71
209 Steven Carper Category 4/5 33:39.96
210 Scott McElroy Masters Men 40-49 33:41.93
211 John Condon Masters Men 40-49 33:43.94
212 Jessi Brunson Sorella Forte Women Cat 4 33:44.92
213 Julie Wilson Disco Velo Masters Women 30-39 33:47.60
214 David George Category 4/5 33:48.43
215 Adam Fagan U of O Crew Category 4/5 33:51.33
216 Willee Broberg Fred Meyer/Lakeside Cycling Team Masters Women 40-49 33:51.56
217 Brian Engelen Nomad Sports Club Masters Men 40-49 33:51.82
218 Joe Tysoe Category 4/5 33:52.67
219 Ed Manning Category 3 33:52.80
220 Brian Ecker Veloshop Category 4/5 33:54.36
221 Tim Ackley bicycleattorney.com Category 3 33:55.25
222 Jerry Powell Multnomah Athletic Club Masters Men 50+ 33:55.62
223 Jim Kenney Team Rose City Masters Men 50+ 33:59.11
224 Stephanie Snyder The Bike Peddler Women Cat 4 33:59.74
225 Jay Rathe Beaverton Bicycle Club Masters Men 50+ 34:00.27
226 Emily Charbonneau Women Cat 4 34:00.34
227 Devin Kelly Category 4/5 34:02.73
228 Andrew Morton Portland State University Category 4/5 34:03.84
229 Kenneth Prowse The Bike Peddler Category 4/5 34:07.36
230 Billy Ramsey REI/Eugene Masters Men 50+ 34:09.74
231 Troy Bayne Team VTech Masters Men 30-39 34:09.88
232 Michael Beckman Beaverton Bicycle Club Masters Men 40-49 34:16.16
233 Renata Hahn Team Rose City Masters Women 40-49 34:22.39
234 Erica McKenzie Masters Women 30-39 34:25.52
235 Kallen Dewey Beaverton Bicycle Club Jr. Women 12-18 34:25.74
236 Peter Russell Reed College cycling Masters Men 50+ 34:27.38
237 Adrian Black Category 4/5 34:30.97
238 William Rathe Beaverton Bicycle Club Jr. Men 12-15 34:38.16
239 Sarah Havlik Sorella Forte Masters Women 30-39 34:40.28
240 Cary Steinman Bend Bike 'N Sport Masters Women 40-49 34:41.45
241 Julie Peterson Chinook Cycling Club Masters Women 40-49 34:43.30
242 Jeff Pazdalski Category 4/5 34:48.51
243 Bruce Burke Novara/REI Masters Men 50+ 34:51.99
244 Evan Sether Category 4/5 34:53.31
245 Robert Mandelson Nomad Sports Club Masters Men 50+ 34:54.85
246 Debra Lambourn Sorella Forte Women Cat 4 34:57.64
247 Christopher Luby Half Fast Velo Category 4/5 35:08.50
248 Greg Parra Team Oregon/River City Bicycles Category 4/5 35:09.51
249 Mark Boguslawski Masters Men 40-49 35:13.40
250 Tessa Sugahara Group Health Women Cat 4 35:13.73
251 Ray Glur Masters Men 50+ 35:17.05
252 Will Harden Category 4/5 35:17.25
253 Jessica Dickson Women Cat 4 35:25.92
254 Jennifer Woodruff Masters Women 30-39 35:27.12
255 Mark Scarlett unattached Category 4/5 35:27.36
256 Barbara Thiele Team Rose City Masters Women 50+ 35:31.74
257 Erin Koenig Paul's Bicycle Way of Life Women Cat 4 35:34.31
258 Jackson Donaldson Category 4/5 35:34.55
259 Clark Henry unattached Masters Men 50+ 35:35.31
260 Erin Hale Chinook Cycling Club Masters Women 50+ 35:37.28
261 Jim Hinkley EBS Inc Masters Men 40-49 35:37.32
262 Lindsay Kandra Team Group Health/Portland Triathlon ... Women Cat 4 35:39.25
263 Kalin Lee Category 4/5 35:40.28
264 Aaron Reyna Category 4/5 35:41.57
265 Denise Croucher Tireless Velo Masters Women 40-49 35:42.89
266 Steve Rearden Blondie Velo Masters Men 50+ 35:44.15
267 Andrew Wilson Veloshop Masters Men 40-49 35:44.67
268 Matt Bloom Beaverton Bicycle Club Jr. Men 16-18 35:47.53
269 Lonnie Morse OHPV Recumbent 35:51.27
270 Einar Traa Masters Men 50+ 35:57.00
271 Eric McGuire Category 4/5 36:01.48
272 Kayla Woolcock Team Oregon/River City Bicycles Women Cat 4 36:02.80
273 Lisa Winchester Nomad Sports Club Masters Women 40-49 36:04.25
274 Joe Cipale unattached Masters Men 40-49 36:04.90
275 Ricky Schimmel Forza Jet Velo Jr. Men 12-15 36:05.02
276 Christiane Rekai Byrne Specialty Gases/Starbucks Doubl... Women Cat 4 36:11.10
277 Sabrina Hirsch Disco Velo Women Cat 4 36:18.23
278 Jeff Macey Air Force Reserve Category 4/5 36:18.56
279 Andrea Jones Forza Jet Velo Jr. Women 12-18 36:21.04
280 Kristen Clark Masters Women 40-49 36:23.69
281 Jay Rideout unattached Masters Men 50+ 36:30.67
282 Jens Housley MAC Masters Men 50+ 36:38.19
283 mary ranson-schwaeber Masters Women 30-39 36:38.78
284 Debra Windus Finnegans Toys/Discover Chiropractic Masters Women 50+ 36:41.61
285 anna blomberg Women Cat 4 36:46.61
286 Alice Cloke Tri Pacific Masters Women 30-39 36:47.97
287 Rachelle Hobson Forza Jet Velo Jr. Women 12-18 36:48.67
288 Brian Barker Team Bridge City Category 4/5 36:51.48
289 Quenton Conant Veloshop Category 4/5 36:56.35
290 Charissa Hallquist Beaverton Bicycle Club Masters Women 30-39 36:57.34
291 Lee Wiseman Masters Men 30-39 36:59.34
292 Donna Voldengen Beaverton Bicycle Club Masters Women 30-39 37:05.84
293 Donna Smith Chinook Cycling Club Masters Women 50+ 37:16.21
294 Kevin Coulter unattached Masters Men 40-49 37:17.38
295 Eryn Barker Team Bridge City Women Cat 4 37:21.25
296 Darren Smith Masters Men 40-49 37:23.91
297 Robert Foster Olson's Bikes Masters Men 50+ 37:26.02
298 Jose Sandoval AVA/CounterBalance Bicycles Category 4/5 37:32.08
299 Laura Recko Masters Women 30-39 37:56.25
300 Amelia Bjesse-Puffin Bike Central Women Cat 4 37:57.11
301 carrie kennedy Disco Velo Masters Women 30-39 38:00.63
302 Kristen Uhler Disco Velo Masters Women 50+ 38:04.02
303 Jacob Chilenski Team Oregon/River City Bicycles Jr. Men 12-15 38:18.28
304 Virginia Quinn Masters Women 50+ 38:37.62
305 Fiona Graham Beaverton Bicycle Club Jr. Women 12-18 38:58.48
306 Allane Swan Women Cat 4 39:05.10
307 Phyllis Newmark Multnomah Athletic Club Masters Women 50+ 39:15.99
308 Jean Wendling unattached Masters Men 50+ 39:17.96
309 David Diffendorfer Masters Men 40-49 39:20.88
310 Bill Alsup Masters Men 50+ 39:24.08
311 Madison Chilenski Team Oregon/River City Bicycles Jr. Men 12-15 39:24.80
312 April Shepherd Women Cat 4 39:33.19
313 Tomas Quinones Category 4/5 39:43.56
314 April Copeland Women Cat 4 40:05.38
315 Lito Nicolai HeadHunters Jr. Men 12-15 40:05.58
316 Dirk Martin Masters Men 30-39 40:32.07
317 Robert Smith Masters Men 50+ 40:37.24
318 Andrea Fields Tri Pacific Masters Women 30-39 40:56.26
319 allan conant Masters Men 50+ 41:24.56
320 Michele Chirgwin Masters Women 40-49 41:26.38
321 Steven Marx Tri Pacific Masters Men 50+ 42:02.64
322 Grant McElroy Jr. Men 12-15 42:28.85
323 Laurie Marx Tri Pacific Masters Women 50+ 44:15.49
324 Chris Ontkean Jr. Men 12-15 45:01.96
325 Hobson Lauren Forza Jet Velo Jr. Women 12-18 45:29.82
|